Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrudexe rc itation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea com modo consequat. Duis aute irure.

Kabel OTG USB C, czyli jak połączyć pendrive do smartfona?

Czasami najbezpieczniejszym sposobem jest przechowywanie danych na dysku USB. Ten przydaję się kiedy smartfon nie ma wystarczającej ilości pamięci lub nie masz dostępu do Internetu. Aby połączyć urządzenia musisz mieć kabel OTG USB C.

Kabel OTG USB C: do czego służy?

Jeśli chcesz podłączyć urządzenie pamięci masowej USB do swojego smartfona, będziesz potrzebować tak zwanego kabla OTG. Są stosunkowo niedrogie i sprzedawane dosłownie na każdym rogu. Ponadto wymagana jest dedykowana aplikacja, aby uzyskać dostęp do danych na nośniku USB.

Obsługa technologii On-The-Go pojawiła się w USB w 2006 roku i umożliwiła połączenie dwóch urządzeń bez dodatkowego hosta USB. W połączeniu USB jedno z urządzeń działa jako host, a drugie jako urządzenie peryferyjne. Ponadto w różnych warunkach to samo urządzenie może być hostem lub urządzeniem peryferyjnym. Dzięki USB OTG urządzenia mają dwojakie przeznaczenie i możliwość definiowania, kim są. Jeśli mówimy o smartfonach, to daję to możliwość podłączenia urządzeń zewnętrznych bez pośrednictwa. Nowoczesne smartfony mają wbudowaną funkcję, które pozwala łatwo podłączyć pendrive'y, aparaty, klawiatury, drukarki. W rzeczywistości możesz podłączyć dowolne urządzenie, które nie wymaga instalacji dodatkowych sterowników. Jeśli twój smartfon nie obsługuje OTG, możesz użyć adaptera.

Teoretycznie przez to urządzenie można podłączyć dowolne urządzenia USB. W praktyce sytuacja jest trochę bardziej skomplikowana. Być może będziesz musiał trochę poeksperymentować. Pendrive'y można łatwo podłączyć przez USB OTG. Przynajmniej pendrive'y do 32GB. Trudności pojawiają się w przypadku zewnętrznych dysków twardych zasilanych przez USB. Po prostu nie mają wystarczającej mocy. Jednak jeśli twój zewnętrzny dysk twardy jest zasilany z sieci, nie powinny pojawić się tutaj żadne trudności. Mysz i klawiaturę można łatwo podłączyć w ten sposób, więc możesz spróbować pracować w programie biurowym zainstalowanym na smartfonie, tak jak na stacjonarnym komputerze czy laptopie. Możesz podłączyć joystick i kierownicę do gier, pamiętaj tylko, że nie wszystkie gry na Androida obsługują akcesoria do gier. Możliwe jest użycie czytnika kart przez USB OTG, aparatu, a nawet adaptera USB-to-Ethernet, co daje możliwość podłączenia do przewodowego Internetu. Dzięki OTG można podłączyć drukarkę, a także telewizor lub monitor komputera (w takim przypadku może być wymagany dodatkowy kabel HDMI).

Czy można podłączyć wiele urządzeń przez USB OTG? Tak, ale wymaga to rozdzielacza koncentratora, czyli urządzenia z wieloma portami USB. Ponadto wiele urządzeń szybciej wyczerpuje baterię smartfona.

Teoretycznie, począwszy od wersji 2.3, każdy Android może z łatwością obsługiwać USB OTG. W rzeczywistości wielu producentów ogranicza tę możliwość z różnych powodów (np. w celu oszczędzania baterii) i nie instaluje niezbędnego oprogramowania itp. Obsługa USB OTG jest często nieobecna w urządzeniach klasy podstawowej. Urządzenia średniej klasy w zdecydowanej większości są wyposażone w odpowiednią technologię.

kabel USB-C

Jak działa przenoszenie plików z pendrive na smartfona?

Jeśli dostępny jest kabel OTG USB-C, to wystarczy go jedynie podłączyć i przetransferować żądane pliki. Na czym polega cały proces i na jakie trudności możemy się natknąć?

Aby podłączyć pendrive'a do tabletu lub telefonu, przede wszystkim będziesz potrzebować wsparcia USB Host przez samo urządzenie. Ponadto, aby fizycznie podłączyć dysk USB, potrzebujesz albo kabla OTG. Wskazane jest też, aby dysk flash obsługiwał system plików FAT32, nawet jeśli niekiedy da się współpracować z systemem plików NTFS. Jeśli masz już wszystko, możesz przejść bezpośrednio do połączenia.Wcześniej dostęp roota był wymagany do podłączenia dysku flash USB do telefonu lub tabletu i trzeba było uciekać się do programów innych firm, ponieważ narzędzia systemowe nie zawsze na to pozwalały. Obecnie w przypadku większości urządzeń z systemem Android 6, 7, 8 i 9 wszystko, co jest potrzebne, jest wbudowane w system i zazwyczaj pendrive jest „widoczny” zaraz po podłączeniu. Dysk podłączamy kablem OTG lub bezpośrednio, jeśli posiadasz pendrive USB-C lub Micro USB. W ogólnym przypadku w obszarze powiadomień widzimy informacje z systemu Android o podłączeniu wymiennego urządzenia magazynującego „USB-disk”. I sugestia, aby otworzyć wbudowanego menedżera plików. Jeśli zobaczysz powiadomienie „Nie można podłączyć dysku USB”, zwykle oznacza to, że dysk flash znajduje się w nieobsługiwanym systemie plików (na przykład NTFS) lub zawiera kilka partycji. Jeśli na telefonie lub tablecie jest zainstalowany menedżer plików innej firmy, niektóre z nich mogą „przechwycić” połączenie pamięci USB i wyświetlić własne powiadomienie o połączeniu.

Jeśli nie pojawiają się żadne powiadomienia, a telefon nie widzi dysku USB, może to oznaczać, że: telefon nie obsługuje USB-Host lub nie podłączasz dysku flash USB, ale zewnętrzny dysk twardy, na który nie ma wystarczającej mocy.

Jeśli wszystko poszło dobrze i dysk flash jest podłączony, wygodniej będzie go używać nie we wbudowanym menedżerze plików, ale w menedżerze plików innej firmy.