Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrudexe rc itation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea com modo consequat. Duis aute irure.

Xiaomi Redmi S2 - recenzja

Co to jest Xiaomi Redmi S2?
Chińska firma Xiaomi słynie z niedrogich i wysoce konkurencyjnych smartfonów, a jej oferta urządzeń Redmi tradycyjnie prowadzi budżet. Redmi S2 jest najnowszym członkiem tej rosnącej rodziny.

Wyposażony jest w 5,99-calowy wyświetlacz HD, chipset Qualcomm Snapdragon 625, 3 GB pamięci RAM oraz - w konfiguracji podstawowej - 32 GB pamięci, którą można rozszerzyć za pomocą kart MicroSD. Oferuje on kilka wysokiej klasy funkcji, takich jak szybki i dokładny skaner odcisków palców, podwójne aparaty fotograficzne zapewniające realistyczne efekty "bokeh" oraz 16-megapikselowy aparat fotograficzny z wbudowaną lampą błyskową LED. Brakuje jednak kluczowych opcji, takich jak szybkie i bezprzewodowe ładowanie, wodoodporność i obsługa NFC.

Xiaomi Redmi S2 - Design
Konstrukcja Redmi S2 w przeważającej mierze z tworzywa sztucznego jest nieco sprzeczna z dobrą pracą, jaką firma wykonuje ostatnio w zakresie materiałów premium. W porównaniu z metalową karoserią Redmi Note 5 i Redmi 5 wydaje się ona nieco tania i paskudna, a linie antenowe na górze i na dole urządzenia sprawiają, że wygląda ona jak niedokończony prototyp przedprodukcyjny.


Plusem jest atrakcyjny wygląd urządzenia, z ładnie zaokrąglonymi krawędziami i dobrym kontrastem pomiędzy ekranem a ramką.

Po prawej stronie telefonu znajduje się dźwignia głośności i przycisk zasilania, a po lewej stronie znajduje się zasobnik na kartę SIM. W schludnym zakręcie jest tu miejsce na dwie karty nano-SIM i kartę microSD, dzięki czemu nie trzeba rezygnować z jednego z tych gniazd nano-SIM, aby zwiększyć pojemność pamięci telefonu.

Wzdłuż górnej krawędzi znajduje się gniazdo słuchawkowe 3,5 mm, blaster podczerwieni i mikrofon z redukcją szumów, natomiast na dolnej krawędzi znajduje się mikrofon wołowy, głośnik monofoniczny i port microUSB.

Xiaomi przyjęła USB Type-C ze swoimi flagowymi urządzeniami, ale niestety nadal używa starszego standardu połączeń w swoich tańszych urządzeniach. Miejmy nadzieję, że Redmi S2 będzie tego ostatnim przykładem. Z tyłu słuchawki znajduje się szybki i dokładny skaner odcisków palców, a także klaster kamer w stylu iPhone'a X.

Xiaomi Redmi S2 - Wyświetlacz

Wyświetlacz IPS o przekątnej 5,99 cala ma rozdzielczość 1440 x 720 pikseli, co oznacza, że rzeczy mogą wyglądać niekiedy dość blokowo. W samym panelu nie ma dziurkacza, a kąty widzenia mogą być lepsze.

Na pewno widzieliśmy więcej imponujących ekranów w sektorze budżetowym, ale to się sprawdza. Podczas gdy na górze i na dole wyświetlacza znajdują się dość wyraźne ramki w formacie panoramicznym 18:9.

Górna ramka naturalnie daje aparat skierowany do przodu, słuchawkę i lampę LED skierowaną do przodu, ale dolna ramka nie zawiera absolutnie nic; można by pomyśleć, że Xiaomi przynajmniej wykorzystałby ten obszar dla niektórych przycisków pojemnościowych, ale nie.

Xiaomi Redmi S2 - Oprogramowanie
Redmi S2 pakuje niestandardową skórkę Xiaomi MIUI 9.5, która znajduje się na szczycie systemu operacyjnego Google Android 8.1. MIUI łączy w sobie najlepsze elementy iOS i Androida z dobrym efektem, wprowadzając jednocześnie kilka własnych, pożądanych funkcji.

Na przykład, "Druga przestrzeń" pozwala na zainstalowanie drugiej iteracji tej samej aplikacji z różnymi uprawnieniami do logowania, co jest przydatne dla tych z Państwa, którzy prowadzą więcej niż jedno konto na platformach społecznościowych. Przydatny jest również system "Quick Ball", który pozwala na dostęp do skrótów do różnych ważnych funkcji bez wysiłku.  

Xiaomi wyjęła stronę z książki Apple z opcją "Full Screen", która usuwa tradycyjne polecenia Androida z Back, Home i Apps i zastępuje je gestami. Aby przejść do ekranu głównego, przeciągnij palcem w górę od dołu, a opcja 'Wstecz' zostanie wykonana przez przesunięcie palcem po obu stronach ekranu. Aby wyświetlić aktywne aplikacje, wykonaj gest machnięcia w górę i przytrzymaj palec na ekranie.

Gesty te są opcjonalne, ale uważamy, że działają naprawdę dobrze - a kiedy już się do nich przyzwyczaisz, trudno będzie wrócić do starych przycisków ekranowych.

Ponieważ urządzenie, które przeglądam, jest wersją Globalną, jest wyposażone w zainstalowane usługi Google - co zwykle nie ma miejsca w przypadku telefonów Xiaomi przeznaczonych na rynek chiński. Oznacza to, że nie trzeba przechodzić przez zwykłą procedurę ręcznego instalowania pomocy technicznej Google i że żaden z interfejsów nie jest również w języku chińskim.

Globalna wersja Redmi S2 obsługuje wiele języków i może być używana prawie wszędzie na świecie, dzięki szerokiemu wsparciu dla międzynarodowych pasm sieci komórkowych.

Poza tym, że Xiaomi oferuje wiele różnych aplikacji Google (z których większość będziesz już używać, jeśli jesteś doświadczonym fanem Androida), Xiaomi zawarł kilka innych elementów nieszablonowych. Pakiet aplikacji dla systemu Android firmy Microsoft jest zainstalowany w standardzie i na szczęście może być usunięty, aby zwolnić miejsce.

W innym miejscu jest aplikacja do zdalnego sterowania, która pozwala na sterowanie różnymi urządzeniami za pomocą telefonu, a aplikacje Security and Cleaner firmy Xiaomi są również obecne i poprawne. Ogólnie rzecz biorąc, urządzenie jest dość lekkie, jeśli chodzi o wzdęcia, co jest mile widziane.

Xiaomi Redmi S2 - Wydajność

Xiaomi musi być fanem taniego chipsetu Snapdragon 625 firmy Qualcomm, ponieważ wykorzystywał go w kilku różnych telefonach. Chociaż nie oferuje pęcherzyki wydajności, gdy ustawione obok Android flagowych 2018 roku - wiele z nich są pakowane superior Snapdragon 845 - jest wystarczająco dużo surowej mocy on tap tutaj, aby zadowolić większość przypadkowych użytkowników smartfonów.

Poruszanie się między aplikacjami może czasami powodować pewne jąkanie, a od czasu do czasu pojawiają się opóźnienia animacji podczas wykonywania niektórych zadań. Generalnie jednak, telefon jest szybki i czuły. Intensywne gry 3D walczą trochę, ale nigdy do tego stopnia, że są renderowane nie do odtworzenia.

Widzimy, że coraz więcej telefonów przyjmuje zestaw głośników stereofonicznych, ale niestety, na końcu zakresu budżetowego jest to mniej powszechne. W przypadku Redmi S2, na dolnej krawędzi znajduje się jeden głośnik, który oferuje przyzwoity poziom głośności i średniego basu.

A ponieważ jest na dolnej krawędzi i jest pod kątem do góry, to jest wystarczająco łatwe do usłyszenia w zatłoczonym środowisku - pod warunkiem, że nie jesteś jednym z tych dziwnych ludzi, którzy wkładają telefon do kieszeni dół-end pierwszy, to jest. W przeciwieństwie do wielu nowoczesnych słuchawek Redmi S2 zachowuje gniazdo słuchawkowe 3,5, które jest premią dla każdego, kto nie został jeszcze zaktualizowany do puszek Bluetooth.

Jakość połączenia jest generalnie dobra, a drugi mikrofon z funkcją redukcji szumów wykonuje przyzwoitą pracę polegającą na usunięciu dźwięku otoczenia z końca rozmowy. Głośnik in-call jest również głośny i wyraźny.

Xiaomi Redmi S2 - Kamera
Uderzenie kamery Redmi S2 z pewnością przywołuje na myśl iPhone'a X, co nie jest złe, jeśli docenisz prace projektowe Apple - i dobroć wie, Xiaomi na pewno nie.

Znajduje się w nim 12-megapikselowy snapper firmy Sony z 5-megapikselowym aparatem pomocniczym, który pozwala na wykonywanie przekonujących zdjęć w stylu "Portretowym" z efektami bokeh. W środku tych dwóch aparatów znajduje się pojedyncza lampa błyskowa LED. Niestety, nie ma tu fantazyjnej dwutonowej lampy błyskowej.

Biorąc pod uwagę koszt telefonu, trudno jest być rozczarowanym jakością ujęć. Dzięki zastosowaniu HDR, Redmi S2 jest w stanie zrobić kilka uderzających zdjęć, a tryb bokeh działa naprawdę dobrze.

Xiaomi twierdzi, że aparaty fotograficzne w telefonie są zasilane przez SI i w rezultacie będą przechwytywać lepsze obrazy, a my jesteśmy skłonni się z tym zgodzić. Aparat skierowany do przodu to 16-megapikselowy czujnik, który posiada własną lampę błyskową LED. Robi to również dobre zdjęcia, ale w jasnych pomieszczeniach wyglądają one na nieco wyprane.

Efekty bokeh można zastosować również w przypadku selfies, ale są one wykonywane w oprogramowaniu i często nie wychodzą tak dobrze, jak te wykonane z podwójną kamerą konfiguracji z tyłu telefonu.

Szczegóły mogą być całkiem dobre

Podczas gdy domyślna aplikacja kamery pozwala na nagrywanie wideo tylko w rozdzielczości 1080p, Redmi S2 jest w rzeczywistości zdolny do nagrywania wideo 4K - aby uzyskać dostęp do tej funkcji, trzeba zainstalować aplikację kamery innej firmy ze sklepu Google Play, ale na pewno tam jest. Dzięki elektronicznej stabilizacji obrazu, wideo 4K jest płynne i wolne od osądów. W rzeczywistości, jakość jest tak zaskakująca, że prawie nie możemy uwierzyć, że pochodzi z telefonu, który kosztuje 130 funtów.

Xiaomi Redmi S2 - Żywotność baterii
Pomimo imponujących rozmiarów, Redmi S2 wyposażony jest tylko w baterię 3080mAh, co wydaje się dość skromne jak na telefon z ekranem o wielkości prawie 6 cali. Mimo to, ekran o niskiej rozdzielczości i skromny chipset sprawiają, że z jednego naładowania można korzystać przez cały dzień - udało nam się nawet trafić na dwa dni umiarkowanego użytkowania w jednym punkcie.

Ta długowieczność jest błogosławieństwem, ponieważ Redmi S2 nie posiada możliwości szybkiego ładowania, więc potrzeba trochę czasu, aby uzyskać akumulator do 100%. Nie trzeba dodawać, że bezprzewodowe ładowanie jest również nieobecne.

W modelu podstawowym jest 32 GB pamięci masowej, z czego użytkownik końcowy ma dostęp do około 25 GB. Możesz użyć kart microSD, aby zwiększyć tę sumę, a ponieważ taca SIM ma dedykowane gniazdo dla takiej karty, nie musisz rezygnować z jednego ze swoich cennych gniazd nano-SIM.

Czy warto?

Za 130 funtów, Redmi S2 to prawdziwa okazja. Są aspekty, które mogłyby być lepsze - ekran jest słaby, a brak obsługi USB Type-C jest wręcz zastanawiający - ale oferuje on przyzwoity poziom mocy obliczeniowej, doskonałe możliwości fotograficzne, dobrą wytrzymałość i aktualne oprogramowanie, a wszystko to w umiarkowanie atrakcyjnym opakowaniu.

Największym pytaniem podczas zbliżania się do Redmi S2 jest to, czy nie należy wybrać go spośród innych budżetowych urządzeń Xiaomi, takich jak bardziej atrakcyjny Redmi Note 5.

Atak Xiaomi na sektor budżetowy nie wykazuje żadnych oznak odpuszczenia, a Redmi S2 to idealny telefon dla każdego, kto robi zakupy na sznurowadle. Aby uderzyć w ten niski punkt cenowy, chińska firma została zmuszona do wielu ustępstw, więc nie ma NFC, wodoodporność, szybkie ładowanie lub nawet prawdziwy wyświetlacz HD, ale konfiguracja aparatu jest doskonała i jest uruchomiony Android Oreo do uruchomienia.

Lukrecją na torcie jest to, że wersja globalna dostępna u sprzedawców takich jak Gearbest ma standardowo zainstalowane aplikacje Google, więc nie musisz się bawić w miganie nowego ROM-u na telefonie, zanim będziesz mógł z niego korzystać.

Werdykt
Redmi S2 może nie jest najlepszą wydmuszką budżetową, jaką Xiaomi wypuścił w 2018 roku, ale pozostaje godna uwagi.